Ekologiczne ogrodzenia

Ekologiczne ogrodzenia

Na zewnątrz temperatura zachęca do prac wokół domu. Jeśli przyszedł czas na ogrodzenie, to warto sprawę przemyśleć jakie to ma być ogrodzenie. Pomysłów może być mnóstwo, ale nie wszystkie się sprawdzą. Ogrodzenia z piaskowca bądź wapienia prezentują się naprawdę okazale. Niestety z czasem ciemnieją. Nie są bowiem odporne na działanie zewnętrznych warunków atmosferycznych i na przestrzeni lat pokrywają się glonami i mchem. Oczywiście w dzisiejszych czasach można nabyć odpowiednie impregnaty, ale nie należą one do produktów ekologicznych. Jeśli zdecydujemy się na ogrodzenie kute bądź drewniane, to niestety one też nie są wieczne. Również aby przez lata prezentowały się okazale musimy stosować impregnaty, bejce, lakiery itp. A przecież nie bez powodu zamieszkaliśmy na wsi. Chcieliśmy uciec od smrodu i zgiełku technologicznego.

Kilka słów o farbach, lakierach i impregnatach

Niektóre materiały wykończeniowe, takie jak farby, impregnaty czy też rozpuszczalniki mogą mieć szkodliwe działanie na organizm człowieka. Na nasze szczęście zwykle ma to miejsce na etapie stosowania. Po wyschnięciu farby, impregnatu lub lakieru przestają być one niebezpieczne dla zdrowia. Jednak szczególną uwagę przy wyborze materiałów wykończeniowych powinni zachować alergicy.

Impregnaty, farby, lakiery mogą szkodzić zdrowiu – sztachety

Impregnaty, farby, lakiery, bejce często w swoim składzie zawierają substancje oddziałujące niekorzystnie lub wręcz szkodliwie na nasze organizmy żywe. Mowa tutaj nie tylko o człowieku, ale także o zwierzętach które zamieszkują razem z nim w gospodarstwie.

Oprócz samej obecności toksyn ważną rolę odgrywa także ich stężenie i zdolność rozprzestrzeniania się. Na szczęście chorobotwórcze chemikalia w wymienionych produktach występują w zwykle w małym stężeniu, co spowodowało, że zostały one dopuszczone do sprzedaży i użytku.

W przypadku niektórych farb i lakierów o ich szkodliwości można mówić tylko na etapie stosowania. Po wyschnięciu przestają być niebezpieczne dla zdrowia. Jednak jeśli chodzi o ogrodzenia, to zwierzęta potrafią je podgryzać. Wówczas to co niebezpieczne z łatwością dostaje się do ich wnętrza.

Na zachodzi coraz częściej stosuje się farby i lakiery, których rozpuszczalnikiem jest woda.

Ale toksyny zawarte w farbach, bejcach i lakierach to nie wszystko. Znajdują się tam również substancje uczulające.

Problem wywoływania reakcji alergicznych przez owe chemikalia to zupełnie inna bajka. Alergicy w ogóle nie powinni brać się za malowanie bądź impregnowanie ogrodzenia. Jest to dla nich z wiadomych względów niewskazane.

Jakie ogrodzenie zatem wybrać?

Dobrym rozwiązaniem wydaje się być ogrodzenie wykonane z plastiku. Wbrew pozorom takie ogrodzenie jest jednym z najbardziej ekologicznych ogrodzeń. Przede wszystkim nie musimy używać do pielęgnacji takiego ogrodzenia chemikaliów takich jak bejce, lakiery i impregnaty. Nie wdychamy przez to niebezpiecznych oparów, nie przedostają się one również do środowiska. Puszka po farbie nie będzie się rozkładać w ziemi przez następne X lat. Do utrzymania w czystości ogrodzenia plastikowego wystarczy wilgotna szmatka z wodą, a ogrodzenie będzie prezentowało się przez lata w niezmienionej formie. Zwierzęta w zagrodzie nie będą podgryzały ogrodzenia drewnianego, na którym znajduje się farba. Zwykle ogrodzenia z wysokiej klasy plastiku nie ruszają.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Post