MRI

Funkcjonalności, wskazania i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym coraz to wykorzystywanym w diagnostyce. Umożliwia analizę całego ciała albo jego pewnej części w odniesieniu do stanu zapalnego, urazu albo procesów nowotworowych. Badany w trakcie badania spoczywa w ciasnym tunelu maszyny. Kiedy trzeba wykonać MRI, jak się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się zwykle USG i RTG, dodatkowo również rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie wspomniane badania mają mnóstwo zalet ale i ograniczeń. Dlatego tak istotne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, podwyższając możliwości na właściwą rozpoznanie a następnie skuteczne leczenie.
Potężnym pozytywem badania rezonansem może być uzyskanie precyzyjnych zdjęć z racji chociażby podania kontrastów i obserwacji organizmu pod wieloma wymiarami. Najnowszej generacji maszyny pozwalają oglądać całe ciało, ale również jego konkretne organy. Badaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Jakże wielonarządowa diagnostyka sprawdza się w badaniu procesów nowotworowych, przerzutów ale również analizie wielonarządowych uszkodzeń ciała, nazywaniu i lokalizowaniu bólu różnego pochodzenia.
Obok wielu zalet i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ta metoda ma również wady. Główną może być to, że MRI jest badaniem statycznym, badany musi leżeć w jego trakcie bez ruchu co utrudnia przeprowadzenie badania dynamicznego jakże istotnego przy urazach np. narządów ruchu. Niestety na realizację MRI w Polsce nadal czeka się nader długo. Prędzej dostępne są RTG czy USG. Istnieje ewentualność wykonania MRI odpłatnie, koszt jednak to przeważnie kilkaset złotych za konkretny obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa niekorzystnie na organizm, aczkolwiek wykluczeni z badania są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania nie wskazane są wszelkie alergie.

Zalecenia do MRI

Po wykorzystaniu dostępnych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pokrycia co do pierwotnej diagnozy, kieruje chorego na rezonans magnetyczny warszawa. Może to być rezonans całego ciała, głowy, brzucha czy miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Podstawowym wskazaniem jest potwierdzanie chorób układu nerwowego, zmian nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, zmian układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne bądź zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, opuchlizny kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa jest pomocny w przeglądzie dysfunkcji całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeszkody do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po dokonaniu rozmowy.
Na samo badanie warto zgłosić się w luxnym ubraniu bez metalowych detali, nie posiadać kluczy, kosztowności, smartfona, kart i urządzeń elektronicznych, okazać dowód osobisty, badanie poziomu kreatyniny (w przypadku podania kontrastu), stawić się na badanie bez posiłku, bez make-up, pianki czy lakieru na włosach. Nie ma potrzeby rezygnacji stale przyjmowanych leków.

W jaki sposób prześwietla rezonans?

Podczas rezonansu pacjent przebywa w kanale. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner urządzenia wytwarza mocne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, potem wytwarza fale radiowe które na trasie uderzają na rzeczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer znajduje informacje o strukturze organizmu, stworzyć komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Znaczne ryzyko niesie badanie RTG.
Badanie zmusza do dyscypliny i cierpliwości ze strony pacjenta, ale w zamian pokazuje dokładny obraz o wartości diagnostycznej. MRI może być wykonywany bez limitów, jedynie stanowić może niebezieczeństwo dla osób z rozrusznikiem serca bądź różnymi metalowymi elementami w ciele, które stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Stąd bardzo istotny jest wywiad i przekazywanie szczerych odpowiedzi przed każdym realizowanym badaniem czy zabiegiem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Post