Sztuka a sława

Sztukę może tworzyć każdy. Mówi się, że sztuka skupia koło siebie ludzi, którzy wiedząc to radość. Dlaczego? Pewnie dlatego, że dobrze mieć jakiś talent, a gdy już zdamy sobie sprawę z tego, że go posiadamy, to chcemy się nim podzielić z innymi. I to z pewnością jest właśnie to, co daje wiele radości.

Ale czy każde dzieło można nazwać sztuką? Niektórzy mówią, że nie każde dzieło zasługuje na miano sztuki. Są obrazy, które nam się podobają, a są takie które wzbudzają w nas negatywne odczucia. Być może na tym właśnie polega sztuka.

Zatem na uznanie i nazwanie czegoś sztuką musi zasłużyć obraz, rzeźba lub inne dzieło, które nas np. wzrusza,fascynuje, pobudza wyobraźnię. Jednym słowem musi się wyróżniać na tle innych przedmiotów, które też predysponują do miana sztuki.

Sztuka musi przemawiać

Sztuką jest też sposób opanowania, bądź też sama technika wykonania jakiegoś dzieła. Pamiętać jednak należy, że sztuka nie musi do nas przemawiać tylko i wyłącznie w sposób pozytywny, będzie również sztuką jeśli nas zbulwersuje.

Obrazy, rzeźby,przedstawienia, filmy muszą nieść jakiś przekaz. Mogą być protestem przeciwko czemuś, mogą być również manifestem. Tworzenie, a odbieranie sztuki wydaje się być dwoma różnymi bajkami.

Jeśli oo danym filmie lub przedstawieniu zaczyna się mówić, to tak naprawdę sztuka osiągnęła swój cel. Była przekazem i trafiła do odbiorców. Czy mówią o niej dobrze czy źle, w zasadzie nie ma to większego znaczenia.

Zadanie sztuki współczesnej

Dzieło, którego nikt nie zauważył jest skazane na śmierć poprzez zapomnienie. Dotyczy to każdego rodzaju sztuki, nie tylko obrazów.

Dziś sztukę może uprawiać każdy i to na różne sposoby. Nie jest kłopotem zakupić farby i płótno, aby zacząć malować obrazy. Nie jest również kłopotem nabyć komputer i zacząć uprawiać grafikę komputerową. W dzisiejszych czasach, nie tylko mamy dostęp do wszystkiego, co potrzebujemy do uprawiania sztuki, ale możemy ją uprawiać na skalę globalną.

Za pomocą komputera w sieci nasze dzieło może dotrzeć do każdego miejsca na świecie. Sama możliwość tworzenia nie jest już zajęciem drogim. Czasem, kiedy człowiek zaczyna tworzyć, odkrywa w sobie takie cechy, o których wcześniej nie miał pojęcia. Często odkrywa w sobie też talent, o który siebie nie podejrzewał.

Sztuka tworzenia a DNA

Czy malując obraz, albo tworząc jakaś rycinę możemy tak do końca powiedzieć, że to jest nasze dzieło?

W zasadzie im bardziej nasze tym bardziej wartościowe, tak można by rzec w skrócie. Gdyby się jednak nad tym zastanowić, to przecież nie żyjemy na pustyni i ciągle jesteśmy bombardowani rożnymi doznaniami. Nawet na pustyni coś by nas zainspirowało.

Nie da się ukryć, że tworząc korzystamy z zapożyczonych wzorców kulturowych. Obcując ze sztuką wszystko skrzętnie kodujemy, ale po swojemu. Dlatego właśnie można powiedzieć, że każdy ma swój własny i niepowtarzalny system kodowania tak jak DNA.

Sztuka a sława

Wielu malarzy i innych twórców umarło nie doczekawszy się chwały. Czy zatem warto na nią czekać? Sława zwykle przekłada się na pieniądze ale nie jest to jedynym wyznacznikiem wartościowania sztuki. Jest wielu świetnych malarzy,

którzy malują świetne obrazy a nie wychylają się poza pewne ramy. Jak sami mówią: sztuka wymaga trochę intymności.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Post

Emo w sztuceEmo w sztuce

Szkice Emo Emo to skrót od anglojęzycznego słowa emotiona. Skrót ten ma określać osoby bardzo wrażliwe, często nieśmiałe i podchodzące do życia niezwykle emocjonalnie. Emo to najmłodsza subkultura która powstała